İşsizliğin Gerçek Yüzü! Diyarbakır'da 4 Aylık Geçici Temizlik İşçiliği İçin 25.000 Üzerinde Başvuru Yapıldı!

Diyarbakır'da İŞKUR üzerinden alım yapılması için 4 aylık geçici 1350 temizlik personeli aranırken, başvurulara binlerce kişi e-devlet üzerinden katıldı.

İşsizliğin Gerçek Yüzü! Diyarbakır'da 4 Aylık Geçici Temizlik İşçiliği İçin 25.000 Üzerinde Başvuru Yapıldı!

Başvuru sistemi yoğunluğu kaldıramadığı için de hafta sonu olsa da yoğun başvurular devam etti. 24 saat dolmadan başvuru sayısı 25 bini geçti.

Türkiye'de birçok noktada iş başvuruları yoğun rakamlar ile karşılaşırken, işsizliğin gerçek yüzü de ortaya çıkıyor. Diyarbakır Valiliği tarafından İŞKUR üzerinden açılan 1350 temizlik işçisi için 120 günlük çalışma süresi başvurusunda da binlerce kişi sistem yoğunluğu yaşatacak başvurular yaptı. Kurum önünde kuyruk ve izdiham yaşanmaması için online başvuru alınırken, e-devlet üzerinde yapılan başvuru sayısı 25 Ocak'a kadar devam edecek denilse de şimdiden 25 bin üzerinde başvuru yapıldı.

E-Devlet Sistemi Yetersiz Kaldı

Başvuruların beklenenden çok daha fazla bir sayıya ulaşmış olması ile birlikte halen de başvurular devam ederken, e-devlet üzerindeki başvuru sisteminde kilitlenme ile karşılaşılarak yetersiz kalındı.

Valilik 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Toplum Yararına Program Yönetmeliği açısından 6 Şubat ile 16 Haziran 2023 arasında çevre temizliği hizmetleri için 25 Ocak gününe kadar başvurulacak şekilde 1350 personel alacağını duyurmuştu. Duyuru sonrasında 25 Ocak gününe kadar başvuru süresi tanınmış olsa da yoğun başvuru nedeniyle sistem kısa sürede kilitlendi.

Başvuru Koşulları Neler?

Başvurular için SGK kaydı olanların başvuru yapamayacağı ve 2017 yılından sonra azami 270 gün geçici iş hizmetinde bulunmuş kişilerin de başvuramayacağı ifade ediliyor. Ayrıca aynı hane halkından başvuru yapanlar açısından başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması ile kazandıkları gelirler toplamının 1,5 kat asgari ücret oranına ulaşması halinde bu hanede oturanlardan hiçbirinin yararlanamayacağı da belirtiliyor.

Tüm bu koşullara rağmen halen şartları taşıyan binlerce kişi başvuru yapmaya da devam ediyor. Nihai liste noter huzurunda kura çekimi ile 3 Şubat tarihinde açıklanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.