Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı emekli bayram ikramiyelerine rekor zam geliyor

Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı emekli bayram ikramiyelerine rekor zam geliyor

Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı emekli bayram ikramiyelerine rekor zam geliyor

Emeklileri sevindirecek açıklama geldi. Yaklaşan Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı'nda verilecek olan 1100 liralık emekli bayram ikramiyelerine ne kadar zam geleceği belli oldu. Ankara'da bu rakamlar konuşuluyor.

018 yılından beri uygulanan emekli bayram ikramiyeleriyle ilgili yeni bir gelişme... 2018'de iki bayramda da ayrı ayrı 1000 lira olarak ödenen bayram ikramiyeleri daha sonra 1100 lira olarak verilmeye başlanmıştı. Seçim öncesi emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olacağı belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası seçimin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağı ön görülürken Ankara'daki kulislerde seçim öncesi zam hazırlığı yapıldığı konuşuluyor. Kısa Dalga'daki köşesinde bir yazı kaleme alan Mehmet Çetingüleç, kulislerde konuşulanları yazdı.

Çetingüleç'e göre seçimler öncesi büyük bir zam dalgası geliyor. Asgari ücrete, memur ve emeklilere ek zam yapılacak. Emekli ikramiyeleri ise uçacak!

14 Mayıs'ta yapılacağı ön görülen seçimler öncesi Ankara kulisleri de hareketlendi. Kısa Dalga'dan Mehmet Çetingüleç, Ankara'da seçim kulislerini köşesinde yazdı.

Çetingüleç'in yazısına göre emekli ikramiyelerinden asgari ücret ve memur emekli maaşlarına kadar adeta bir ek zam yağmuru gelecek.

İktidar partilerinin oy oranlarının düşmesine paralel olarak zam oranlarının da yükseleceğini iddia eden Çetingüleç'in yazısından dikkat çeken bölümler şöyle:

"İktidar olası 14 Mayıs genel seçimlerine emekli ikramiyesini artırıp maaşlara ek zam yaparak gitmeyi planlıyor.

Ankara'da konuşulan "ham bilgi" şöyle:

Emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltilecek. 3 bin lira olması durumunda emeklilerin bayram ikramiyesi yüzde 280 zam almış olacak.

Asgari ücrete yüzde 10, emeklilere yüzde 10-20 arasında ek zam yapılacak.

Anketlerde iktidar partilerinin oy oranları düşerse zam oranları yükselebilir!

Asgari ücretlilere yüzde 54.66'lık zam açıklanırken seçimden önce yeni bir ayarlama yapılacağı sinyali bizzat Cumhurbaşkanı tarafından verilmişti.

Emeklilerin kaybı büyük. Daha önce asgari ücretin 2 katı maaş alanlar, şimdi asgari ücretle aynı seviyeye indi.

Kulislere yansıyan bilgiye göre, 2023 yılının ilk 6 ayı için emekli maaşlarına yüzde 40 civarında bir artış planlanmıştı. Ancak oran yüzde 30'la sınırlı tutuldu. Kalan kısmı seçim öncesine bırakıldı. Enflasyon karşısında koruyucu zamların yapılmamasındaki en önemli etken emekli maaşının devlet tarafından ödeniyor olması.

Buna karşılık asgari ücreti özel sektör uyguladığı için devlet üzerinde herhangi bir yük oluşturmuyor. Hatta maaş zammından sonra SGK prim geliri artıyor. Ayrıca asgari ücret zammı anında ve daha fazla oranda fiyatlara yansıdığı için KDV, ÖTV gibi vergi gelirleri de artmış oluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.