Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

2023 yılının ilk ayı itibariyle Merkez Bankası; Para Politikası Kurulu faiz kararını kamuoyuna duyurdu. Merkez Bankası 2023 yılının ilk faiz kararını; faiz oranını değiştirmeyerek verdi!

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Yapılan açıklamaya göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulu; politika faiz oranının %9’la sabit tuttu. TCMB yılın ilk faiz kararına dair yapmış olduğu açıklamada yakın dönemdeki iktisadi gelişmelere dair önemli bilgiler verdi. Olumlu gelişmelerin tahmin edilenden daha iyi olduğunun altını çizen Merkez Bankası; jeopolitik risklere de dikkat çekti. Oraya çıkan risklere rağmen Türkiye’de çözüm araçlarının devreye girdiğini ifade eden TCMB; arz kısıtlarına da dikkat çekti.

TCMB Para Politikası Kurulu Gıda Arzına Dikkat Çekti!

TCMB Para Politikası Kurulu yaptığı açıklamada; çözüm araçlarına dikkat çekerek; temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının uluslararası çapta yaşanıldığını ifade etti. Küresel enflasyona da dikkat çeken TCMB; enflasyon beklentilerini ve uluslararası piyasaların tepkilerini takip ettiklerini de belirtti. Farklı ülkelerin merkez bankalarının para politikalarına dair adımları da yakından takip ettiklerini belirten merkez bankası; finansal piyasalardaki durgunluk riskine de dikkat çekti.

Öte yandan yılın ilk çeyreğindeki değişikliklere de dikkat çeken TCMB; iç talepteki artışa da işaret ettir. İmalat sanayinin durumuna da değinen TCMB; talep kaynaklı olarak artış gösteren baskıların sınırlı olduğunu işaret etti. Özellikle istihdam konusunda dikkat çeken merkez bankası; istihdamdaki artışın da önemli olduğunun altına çizdi.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.