Özel Okullarda Fahiş Zam Ters Tepti! Devlet Okulları Popülerlik Kazanıyor

Özel okullar için %65 olarak zam oranı belirlenirken, birçok okul farklı yollarla bu zam oranını aşmaya çalışıyor. Fakat tüm yöntemler ters teperken, veliler özel okullardan vazgeçmeye başlarken, devlet okulları popülerlik kazanıyor.

Özel Okullarda Fahiş Zam Ters Tepti! Devlet Okulları Popülerlik Kazanıyor

Son yıllarda aileler özel okullara daha fazla ilgi göstermeye başlarken, fırsatçı politikalar özel okullardaki rakamların çok üst noktalara ulaşmasına da neden oldu. Bakanlık, 2023-2024 dönemi için özel okullara %65 üst sınır zam oranı getirse de özel okulların birçoğu ek hizmetler gibi noktalar ile fiyat artışları oluşturmaya çalışıyor. Bu durum ise velilerin özel okullardan maddiyat nedeniyle soğumaya başlamasına neden oluyor.

Okullardan Zam Sınırını Aşma Çabası

Özel okul yöneticileri ile MEB arasındaki görüşmeler sonrasında yapılan yüzde 65 zam özel okullar için yeterli gelmemekle birlikte birçok özel okul ise ek hizmetler ve yemek fiyatları gibi noktalarda fahiş zamlar tercih ediyor. Bazı okullarda geçtiğimiz yıl 5.000 TL olan yemek ücretleri için bu yıl 30.000 TL dahi talep edilebiliyor. Bazı özel okullar ise velilere gönderdikleri mesajlarda sözleşme dışında yasal olmayacak şekilde ek yemek ve hizmet ücretleri talep ediyor.

Özel Okul Tercihi Giderek Azalıyor

Fahiş zamlar sonrasında özel okul sektöründe veli tepkisi artarken, giderek okullardan öğrencilerini almaya başlayan veliler ile karşılaşılıyor. Özel okullarda bir anaokulu öğrencisinin yıllık maliyeti dahi 100.000 TL'yi aşarken sosyal medyada da tepkiler artıyor ve birçok okul için devlet tarafından da soruşturma başlatıldı.

Fahiş zam haberleri ardından Rekabet Kurumu İstanbul ve Ankara merkezli faaliyet gösteren bazı özel okullar ile ilgili soruşturma başlatırken, okullara ceza uygulanması ihtimali de bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.