SGK'dan ! EYT İle İlgili İddialara Yanıt Geldi

SGK'dan ! EYT İle İlgili İddialara Yanıt Geldi

SGK'dan ! EYT İle İlgili İddialara Yanıt Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar son günlerde çıkan bazı haberlere göre %30’luk zamdan yararlanamayacaklar ile ilgili iddialara SGK’dan yanıt bekliyorlardı. Habere göre EYT'lilerin yüzde 30'luk zamdan yararlanamayacağı ve en düşük maaşın 5.500 TL olacağı iddia ediliyor.

Bu konu ile ilgili SGK'dan açıklama geldi. SGK EYT'lilerin aylık hesaplamalarında farklı bir hesap yapılmayacağını belirtti. Yapılan açıklamada hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödeneceği ifade edildi. 5 bin 500 TL'nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır şeklinde açıklama tamamlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından son dönemde Eyt'lilerin emekli maaşı ile ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yapıldı. Eyt'lilerin %30'luk zamdan yararlanamayacağı ve en düşük maaşın 5.500 TL olmayacağı konusunda çıkan haberler yalanlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Yapılan Açıklama

SGK tarafından yapılan açıklamada 2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da %30 oranında artırılmıştır. Yapılan açıklamada aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmadığı ve mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanacağı ifade edildi. Yapılan bir diğer açıklamada EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacağı hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylık ödemelerin yapılacağı belirtildi.

En düşük emekli maaşı 5.500 TL’nin üstünde olacağı ve bu miktarın altında maaşın olmayacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.