Sitelerde Aidat Artışları Tartışıldı

Her şeye yapıldığı gibi apartman aidatlarına da zam geldi. Aidat zamları vatandaşların site yönetimlerini protesto etmesine kadar vardı.

Sitelerde Aidat Artışları Tartışıldı

Son 1 yılda asgari ücret ve enerji fiyatlarındaki yüksek artışla birlikte aidatlar kirayla yarışır hale geldi. Bu duruma Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı müdahale edecek. Konut sektörünün temsilcileri konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Yeni Yıl Sonrası Aidat Artışları Gündem Oldu

Yeni yılla birlikte site aidatlarında yaşanan yüksek artış birçok alanda gündem olmaya başladı. Bazı yerlerde aidatların kiralarla yarışır hale gelmesi sebebiyle tepkiler artmaya başladı. İstanbul'da bazı sitelerde vatandaşlar, yüksek aidatlar nedeniyle protestolar düzenlemeye başladı. Tencere, tava ve ışık yakıp söndürme eylemi ile site yönetimlerini protesto eden siteler bulunuyor.

Aidat ücretleri içerisinde bulunan su faturası, elektrik faturası, yakıt giderleri, kaloriferci aylığı, bina görevlisi aylığı, bekçi aylığı, bahçıvan aylığı gibi kalemlerde yapılan zamlar son 1 yılda yaşanan fiyat artışları aidatlara yansıyınca uçuk rakamlar ortaya çıktı.

Site Sakinleri Aiadat Harcamalarını Denetlemeli

Site aidatlarının nereye ve ne kadar harcandığı ile ilgili Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay kişilerin hakları ile ilgili bilgiler verdi. Kat maliklerinin toplana aidatlarla ilgili denetleme hakkının bulunduğunu açıklayan Altınay bu konuda kanunen belirlenmiş olan toplantıların bulunduğunu da belirtti. Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanarak denetim yapabilmektedir.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.