Son Dakika! Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı!

Son Dakika! Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı!

Son Dakika! Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı!

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 22,3 olarak açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu 2023 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı. Buna göre Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 22,3 olarak korudu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında sunum yaptı. Kavcıoğlu yılsonu enflasyon rakamını da açıkladı.

Enflasyon Oranı Değişmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı bilgilendirme toplantısında enflasyon oranları hakkında değerlendirmede bulundu. Avcıoğlu, enflasyonun Kasım-Aralık aylarında ivme kaybettiğini, enflasyondaki yavaşlamanın çekirdek enflasyon göstergeleriyle de desteklendiğini ifade etti. Merkez Bankası aynı zamanda 2023 yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmedi, yüzde 22,3 olarak korudu. 2024 yılsonu enflasyon tahmini yüzde 8,8 olarak sabit tutuldu.

Yapılan değerlendirme ve bilgilendirme toplantısında 2023 yılına ilişkin enflasyon beklentileri birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de aşağı yönlü güncellenmeye başlamıştır şeklinde ifadeler yer aldı. Türkiye'de büyümenin sağlam temeller üzerinde olduğu ifade edildi. Yılın üçüncü çeyreğinde dış talep görünümü nedeniyle sınırlı ivme kaybına rağmen Türkiye ekonomisi büyüdüğü ve yatırımların olumsuz küresel görünüme rağmen kesintisiz olarak devam ettiği ifade edildi.

Türkiye İstihdamı En Fazla Arttıran Ülke Oldu

Yapılan açıklamada Türkiye OECD ülkeleri arasında pandemi öncesinden bu yana istihdam sayısını en fazla artıran ülkelerden biri olmuştur ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.