Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak? Vergi Borçları Ne Zaman Silinecek?

Vergi borcu bulunan kişiler tarafından şimdiden internet üzerinden sorgulama işlemleri başlarken, son kabine toplantısın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni borç yapılandırma paketi hakkında detaylar açıklandı.

Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak? Vergi Borçları Ne Zaman Silinecek?

Paket dahilinde vergi dairelerinde yer alan vergi, ceza ve faiz borçları gibi birçok konu gündemde yer alırken, vergi affı konusundaki soruların da cevapları araştırılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan son vergi borç affı ve yapılandırma paketi içerisinde birçok farklı madde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler, İl Özel İdareleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları gibi birçok kurumun kamu alacaklarının yeniden yapılandırılacağını ifade etmişti. Teklif sayesinde vatandaşlar ve şirketlerin vergi ve prim sorumlulukları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarında cezaların kaldırılacağını açıklamıştı.

Hangi Vergi Borçları Silinecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan icralık borcu olan vatandaşlara da bir müjde verirken, 2.000 lirayı aşmayan icralık borçların tasfiye edileceğini ve takiplerinin sonlandırılacağını belirtmişti. Bunun yanında affı getirilecek borçlar arasında yine vergi dairelerindeki vergi ceza ve faiz başlıklarında da 2.000 lirayı aşmayan borçların silinmesi yer alıyor.

Vergi Borç Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kabine toplantısı sonrasında açıklanan borç af paketinin kanun teklifinin hazırlanması ardından meclise getirilmesi ve yasalaşması beklenirken, seçim öncesinde paketin yürürlüğe girmesi ihtimali yer alıyor. Teklif yasalaştıktan sonra yapılandırmadan devlete borcu olan ve kurumlar açısından borçlu konumda bulunan herkes yararlanabilecek. Yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.