Zenginler, Dünya Liderlerine Çağrı Yaparak, Servet Vergisi Ödemek İstediklerini Belirtti

Dünya genelinde Disney varisi gibi kişilerin de aralarında bulunduğu 200 üzerinde servet sahibi, Davos'ta sürdürülen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan ülke liderlerine açık bir çağrı yaptı

Zenginler, Dünya Liderlerine Çağrı Yaparak, Servet Vergisi Ödemek İstediklerini Belirtti

Dünyanın sayılı zenginleri bu açık çağrılarında fakir ile zengin arasındaki uçurumun boyutlarının çok aşırı noktalara ulaştığını ve ultra zenginlerden bir servet vergisi alınması gerektiğini belirtti.

Dünya genelinde gelir adaletsizliği giderek çok daha yüksek noktaya ulaşırken, birçok zengin aşırı zengin olmaya devam ediyor. Bu durumu kendi nezdinde kabul eden zenginler tarafından da 200'den fazla servet sahibi Davos Dünya Ekonomik Formu katılımcısı ülke liderlerine çağrılarında servet eşitsizliği üzerinde durarak bir teklifte bulundu.

Dünyada Zengin Sayısı Artıyor

Dünya genelinde özellikle koronavirüs pandemisi döneminde en zengin kişilerin servetini neredeyse ikiye katladığı üzerinde durulurken, son yıllarda dünyada zengin ve servet sahibi insan sayısının artmaya başladığı ifade ediliyor. Milyarderler ve milyonerler servetlerini trilyonlar gibi rakamlara ulaştırırken, artık dünyada yaşanan bu gelir adaletsizliği nedeniyle ultra zengin kişilerin servet vergisi ödemesi gerektiği çağrısı yapıldı.

Aşırı Zenginlik İle Mücadele Edilmeli

Sadece 2022 yılında 100'e yakın gıda ve enerji şirketinin çok büyük kazançlar ortaya koyduğu ifade edilirken, bu durumun dünyada aşırı zenginlik oluşturduğu ve durum ile mücadele edilmesi gerektiği üzerinde duruluyor. Bu nedenle aşırı zenginlerden servet vergisi alınması gerektiği ifade edilirken, bahsedilen 100'e yakın şirketin 2022'de 306 milyar dolar beklenmedik bir kara sahip olduğu ifade edildi.

Kazanılmış olan 300 milyar dolar üzerindeki bu karın %84 gibi bir oranının zengin hissedarlara ödendiği ve öte yandan dünyadaki 800 milyon kişinin ise her gece aç olarak uyumaya devam ettiği noktasına da değinildi. Bu nedenle zenginlerden alınacak servet vergisinin konunun çözümünde çok büyük bir katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.