Elektrik Faturalarında Aylık 108 TL Tasarruf Etmek Aslında Çok Kolay!

Elektrik faturaları her ailenin bütçesini sarsmaya başladı. Yüksek miktarda gelen elektrik faturalarını düşürmek mümkün. Ayda onlarca lira tasarruf yapılabilir. Peki ama nasıl?

Ekonomi Haberleri 14.09.2021 - 20:03 14.09.2021 - 20:04 TV Haberlerim

Aile bütçelerinde önemle bir gider kalemi de artık elektrik faturaları. Elektrik faturaları son dönemde artarken bu faturalardan yıllık 1200 TL tasarruf etmek aslında mümkün. Temmuz ayı zammı ile artan elektrik faturalarının azaltılması için bazı basit tasarruf yöntemleri mevcut. İşte basit çözüm önerileri ile elektrik faturalarını azaltmanın yolları…

Yıllık 1200 TL Cepte Kalıyor

Dört kişilik bir aile elektrik faturalarına ayda ortalama 200 TL, yıllık 2500 TL ödüyor. Ancak bu rakamı yıllık 1200 TL’ye kadar düşürüp ayda 108 TL tasarruf sağlanabilir. Evinizde alacağınız basit birkaç önlem bu faturalara düşüş olarak yansıyor. Mesela evimizde neredeyse her cihaz fişe takılı halde bulunuyor. Çoğumuzun önemsemediği bu durum faturalara fazladan ödeme yapmamıza neden oluyor.

tasarruf1

Bekleme konumunda fişe takılı duran cihazlar onları kullanmıyor olsanız dahi elektrik harcamadıkları anlamına gelmiyor. Fişe takılı elektrikli ürünler kullanılmasalar daha az da olsa elektrik kullanıyor. Özellikle TV, çamaşır makinesi ve şarj cihazları kullanılmasalar dahi prize bağlı kaldıkları sürece elektrik kullanıyorlar.

Yılda yüzlerce lira  prize bağlı duran cihazlar yüzünden boşa gidiyor. Son veriler ülkemizde tüketilen elektriğin yüzde 25’inin evlerde tüketildiğini gösteriyor. Bu tüketimin yüzde 5’i ise evde kullanılmadığı halde fişe takılı cihazlar tarafından tüketiliyor.

Tek Bir Cihazda Boşa Giden 216 TL

Elektrik mühendisleri Odası Şube müdür Vekili Ali Fuat Aydın, son düzenleme ile önce 1 watt sonra yarım vata kadar düşürülen bekleme modundaki cihazların tüketim limitinin bunun 365 gün 24 saat olarak düşünüldüğünde yılda bir cihazın 720 watt ortalama elektrik tükettiğini belirtiyor. Bu boşa giden tüketimin ise faturaya yansıması 216 TL oluyor. Unutmayalım ki bu yalnızca bir cihaz için geçerli yıllık tüketim.

tasarruf2

Tasarruf Yöntemleri Basit

Aydın, tasarruf yöntemlerine de dikkat çekiyor. Dört kişilik bir ailenin aylık 230 kilovat saat enerji tükettiğini belirten Aydın, evdeki aydınlatma araçlarını LED ampulle değiştirerek,  enerji verimliliği yüksek ürünler tercih edilerek ve kullanılmayan cihazların fişten çekilmesi ile yıllık 1200 TL ye kadar tasarruf yapmanın mümkün olduğunu açıklıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@