Emekli olmak isteyenleri mutlu edecek haber: Hemen emekli olma fırsatı kapınıza geldi!

Başta ev hanımları olmak üzere, SGK sitemine tabi şekilde çalışmayanlar da isteğe bağlı sigorta sayesinde emekli olabilirler.

GÜNDEM 04.09.2021 - 23:05 04.09.2021 - 23:05 TV Haberlerim

Başta ev hanımları olmak üzere her hangi bir sigortası olmayan kişiler veya emeklilik için prim gün sayısı eksik olan kişiler, isteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olabilir miyim? Sorusunu çokça dile getiriyorlar. Bunu yapmak ise isteğe bağlı sigorta oluşturma işlemi ile mümkün hale geliyor.

İsteğe Bağlı Sigorta’dan Kimler Yararlanabilir?

Geçmişte belirli bir dönem boyunca çalışmış ve bundan dolayı prim ödemesi almış olan kişiler erken emekli olmak için isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyorlar. Bu kapsamda prim ödemeleri kendileri tarafından yapılmakta ve emeklilik koşulları sağlanmaktadır. Aynı şekilde ev hanımları veya sigortası olan diğer vatandaşlarda isteğe bağlı sigorta yaptırarak kendi primlerini kendileri ödeyebilir ve prim ödemesi tamamlandığında ise emekli olabilirler.

istege-bagli1

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için herhangi bir sigortalılık durumunun olmaması gerekiyor. Diğer yandan sigortalı olarak bir ay içinde 30 günden az çalışanlarda isteğe bağlı sigorta kapsamında emeklilik kapsamında oluşabilecek kayıplardan kurtulabilirler. İsteğe bağlı sigortayı yaptırabilmek için ise 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarı Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortayı başlatmak için ise kişiler ikamet ettikleri ilin SGK merkezine başvurmak zorundalar. Merkezde isteğe bağlı sigorta başlatma formu doldurulur. Ardından başlayan sigortanın primleri ise bilgisi sunulan banka hesabına kişi tarafından bizzat ödenir. Bu kapsamda aylık minimum 1.444 TL’lik sigorta pirimi ödemeleri yapılarak, süre sonunda emeklilik hakkı kazanılır.

istege-bagli2

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Maaşı Alma

İsteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşlar sigorta pirim ödemelerini tamamlamaları halinde ise aynen normal bir emekli gibi aylık maaş alabiliyorlar. Bu kapsamda sigortalı bir işte çalışmayanlar için de emekli olma ve emekli aylığı alma şansı doğuyor. SGK’ya yapılan başvuru ardından prim ödemeleri her ay gerçekleştirilerek bu avantajlardan yararlanmak mümkün.

istege-bagli3

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@