Emeklilikte Bu Tarihler Çok Önemli! E-Devlet Üzerinden Bakılabilir

Emeklilik hayali kuran çalışanların, haklarını bilmesi son derece önem taşıyor. Bu haklar özellikle emeklilik döneminde daha fazla öne çıkıyor.

GÜNDEM 26.10.2021 - 20:59 26.10.2021 - 21:02 TV Haberlerim

Bir gün bile geç yatırılan sigortalar emeklilik vakti geldiğinde ciddi şekilde kayıplar yaratabiliyor. Bu yüzden emeklilikte o tarihlere dikkat etmek çok önem taşıyor. Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi, yaş, yıl ve prim günü son derece önem taşıyor. Her çalışanın bilmesi gereken bu tarihler, emeklilik döneminde etkili oluyor.

Emeklilikte Bu Tarihlere Dikkat

Çalışanların yeni bir işe başladıklarında e-Devlet üzerinden sigorta girişinin ne zaman yapıldığına, primlerin maaşın üzerinden yatırılıp yatırılmadığına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kriterlere bakılmadığı zaman emeklilik günü geldiğinde bir günün bile önemi ortaya çıkıyor. Emeklilik hesabı yapılırken sigorta başlangıç günü ve yaş çok büyük önem taşıyor. Ayrıca prim ödeme gün sayısının da bilinmesi gerekiyor. Prim gün sayısını kontrol etmek için çalışanlar e-devlet üzerinden alınabilecek hizmet dökümü sayesinde kolaylıkla sonuçları görebiliyor.

Emekli_Maas_Promosyon_Odemesi

İlk defa sigortalı olunan tarih, süre ve hangi şartlara tabi olduğunun belirlenmesi için önem taşıyan kriterler arasında yer alıyor. Prim ödeme gün sayısı ise emekli maaşının ne kadar olacağını belirleyen çok önemli bir unsur olarak görülüyor. Bu yüzden söz konusu 3 tarihe emeklilikte çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tarihler emeklilik için pek çok şeyi belirleyen temel unsurlar olduğu için çalışanların dikkat etmesi önem taşıyor.

son-dakika-iste-fazla-emekli-ikramiyesinde-sartlar-ve-detaylar-emekliye-30-bin-tl-fazla-ikramiye-uylS

SSK’lıkar İçin Önemli Tarihler

Emeklilik koşullarında 4A’lı yani SSK’lılar için çok önemli görülen 2 tarih bulunuyor. Bunlar 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 olarak açıklanıyor. 8 Eylül 1999 tarihinde ilk defa sigortalı olan kişiler kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurduktan sonra 7000 gün prim ödemek zorundadır.

Öt yandan 7 Eylül 1999 tarihinde ilk kez sigortalı olan bir kişi ise kadınlarda 56, erkeklerde 58 yaşını doldurduktan sonra 5975 gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Dolayısıyla bu tarihlerde 1 gün bile emeklilik şartlarında büyük bir etki yaratıyor. Çalışanların mutlaka bu tarihlere dikkat ederek emeklilik haklarını bilmesi gerekiyor.

Emeklilik Sorgulama

Yorumlar