Bedelli Askerlik İçin Yeni Rakamlar Belirlendi

Geçtiğimiz yıllarda belirli bir ücret karşılığında her yıl düzenli olarak bedelli askerlik başvurusu yapabilme hakkı açılmış olmakla birlikte yine her yılbaşında da bedelli askerlik için yeni rakamlar belirleniyor.

Bedelli Askerlik İçin Yeni Rakamlar Belirlendi

2023 yılı için de bedelli askerlik ücreti Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın aylık katsayı açıklamaları sonrasında belirlendi.

2023 yılı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aylık katsayıları içeren genelge yayınlanırken, bu yılın Ocak-Haziran dönemi için kıdem tazminatı tavanı gibi birçok rakam tespit edildi. 2023 Ocak-Haziran dönemi kıdem tazminatı tavanı 19 bin 982 lira 83 kuruş olarak tespit edilirken, bedelli askerlik ücreti de bu rakamlara endeksli bir şekilde tespit edilerek ilan edildi.

Katsayılar Çerçevesinde Bedelli Askerlik Rakamları

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2023 Yılı Ocak Ayına Ait Mali Ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge yayınlandı. Genelge kapsamında 2023 yılı Ocak-Haziran dönemi için kıdem tazminatı ve kullanılacak katsayı rakamları ilan edilirken, belirtilen dönem için kıdem tazminatı tavanı da 19 bin 982 lira 83 kuruş şeklinde açıklandı.

Her yıl açıklanan bu rakamlara bağlı olarak bedelli askerlik için rakamların da belirli olması mümkün olurken, yine katsayı bağlamında bedelli askerlik ücretleri de açıklandı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 154. Maddesi çerçevesinde aylık gösterge tablosunda bulunan rakamlar ile ek gösterge ve kıdem aylığı gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesi konusunda kullanılacak aylık katsayı oranlarında da güncelleme yapıldı.

Yapılan güncellemeler ile birlikte 2023 yılı için talep edilecek bedelli askerlik ücreti de Ocak-Haziran dönemi için net bir şekilde ifade edildi. Bu bağlamda 2023 ilk altı aylık döneminde talep edilecek bedelli askerlik ücreti 104 bin 84 lira 16 kuruş (104.084,16 TL) gibi bir rakama yükseldi.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.