CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Duyurdu

Eski CHP Genel Başkanı 84 yaşındaki Deniz Baykal yaşamını yitirdi. Baykal'ın vefat haberini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Duyurdu

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara’da 84 yaşında yaşamını yitirdi.

CHP Genel Başkanı sosyal medya hesabın üzerinden vefat haberini paylaştı. Kılıçdaroğlu, "Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz en değerli ve, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize yoğun mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras olarak bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun."

chp-deniz-baykal.jpg

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

deniz-baykal.jpg

20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride'dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tamamladı.

Amerikalı Colombia ve Berkeley Üniversiteleri'nde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesinde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevi yaptı. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlamaktaydı.

15(IV), 16(V), 18, 19, 20, 22. ve 23 Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı görevinde bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliğine seçildi. 37. Hükümet'te Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmekte olan Baykal, evli ve 2 çocuk babasıdır

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.