Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ay Boyunca 10 İli Ohal İlan Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta yaşanan şiddetli depremlere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ay Boyunca 10 İli Ohal İlan Etti

Erdoğan, "Şu anda toplam 3549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız bulunuyor. 8 binin üzerinde vatandaşımız enkaz altından sağ olarak kurtarıldı."

uqm8wc-u.jpg

Erdoğan deprem bölgesinde OHAL ilan edildiğini duyurdu

Kahramanmaraş, 6 Şubat Pazartesi günü merkez üssü Pazarcık ilçesinde yaşanan şiddetli depremle uyandı. Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma sebep oldu.

Son bilgiler, depreme dair önemli açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar ise şöyle;

''Uzmanlar deprem için ''Dünyada örneği yok'' diyor. Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Şu ana kadar da 54 bin çadır ile birlikte, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi. Devletimiz tüm kurumları, personeli, aracı, seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır. Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis etmiş olduk.

Halihazırda 53 bin 317 arama-kurtarma görevlimizle birlikte, destek personeli enkaz bölgesinde çalışıyor. Yurt içi ve dışından ekiplerle sayı her geçen saat saat artıyor. Jandarmamız başta olmak üzere, binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinde görev başındadır. TSK'mız binlerce personelinin yanı sıra 10 gemisi, 54 kargo uçağı dahil tüm imkanlarıyla çalışmalarda yer almaktadır.

Bölgeye 1000'e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli 5 bin sağlık personeli gönderilmiştir.

Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz yardımları bölgeye göndermektedir

CAN KAYBI 3 BİN 549'A YÜKSELDİ

3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 bin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır.

DEPREM BÖLGESİNDE 3 AYLIK OHAL

Yardım etmek isteyenleri AFAD hesaplarına bağışa davet ediyorum. Depremin yaşandığı illerimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. OHAL ilan etme kararı aldık. 10 ilimizi kapsayacak şekilde, 3 ay boyunca devam edecek kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız. (OHAL ilan edilen iller: Kahramanmaraş olmak üzere, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, Hatay, Kilis, Adana)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.