Deprem Dede’nin O Dönemde Hatay İçin Yaptığı Uyarı Gündem Oldu

Marmara depreminin yaşandığı şu günlerde ‘deprem dede’ olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın o dönemde yapmış olduğu uyarılar ortaya çıktı.

Deprem Dede’nin O Dönemde Hatay İçin Yaptığı Uyarı Gündem Oldu

Deprem Dede’nin o dönemde Hatay için yaptığı uyarı bir kez daha gündem oldu.

image-62-c0b76a5ce4794a.jpg

Deprem Dede olarak herkes tarafından bilinen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve dönemin Kızılay Derneği Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın yıllar önce Hatay ili için muhakkak tedbir alınması gerektiğine dair uyarılarda bulunmuştu.

jpg-100-1280-720.jpg

On yıl önce aramızdan ayrılan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın 2011 yılında yapmış olduğu konuşmasında Hatay’da uzun süreden beri deprem olmadığının altınıbir kez daha çizdiğini ve bu bölgedeki depremin farklı illeri de etkileyeceği konusunda uyarılar yaptığı ortaya çıktı. Uzman ismin o dönemde, ilgili bölgeler için gerekli tedbirlerin muhakkak alınmasına dair bilgiler verdiği de açıklandı.

2011 YILINDA UYARMIŞTI

2011 yılında Adana’da konuşmacı olarak katıldığı bir programda Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın şu bilgileri verdiği ortaya çıktı; ‘’Hatay’da uzun bir süredir deprem yok. Özellikle 7’nin üzerinde deprem yok. Ama geriye baktığınız zaman da Hatay'da 7’nin üzerinde depremler olmuş. Hatay’a gidip Hataylılarla konuşursanız, onlar da ‘Hatay, 1-2 defa yerle bir olmuş. Yerin altına göçmüş’ diye ifade ederler. Olabilecek bir deprem Adana'yı da Mersin'i de Gaziantep'i de çok kuvvetli şekilde etkileyecek. Kocaeli nasıl geniş bir alanı etkilediyse, burada aynı şekilde etkileyebilir. Bu gerçeği bilip korkmak yerine acilen, tedbir almak gerekiyor.’’

UYARILAR DİKKATE ALINMAMIŞ

Bundan yıllar öncede olası bir depremler hakkında önemli uyarılarda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve o dönemin Kızılay Derneği Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın söylemiş olduğu olası depremler, 6 Şubat ve 20 Şubat tarihinde meydana geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.