E-Nabız Uygulaması Fotoğraflı Arama Özelliği Devreye Girdi

Deprem nedeni ile enkaz altında kalan vatandaşlarımıza yönelik arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

E-Nabız Uygulaması Fotoğraflı Arama Özelliği Devreye Girdi

Yaralı vatandaşlarımız, farklı illerdeki hastanelere tedavi amacı ile gönderilirken, birçok kişi yakınlarını bulmakta zorluk çekiyor.

e-nabiz-uygulamasi-guncellendi-uyg-kteb.jpg

Kahramanmaraş depreminden sonra otuz bin vatandaşımızın yaşamını yitirdi açıklandı. Enkaz altından yaralı olarak da kurtarılan vatandaşlarımız, farklı illerde yer alan hastanelere ulaştırılarak tedavi altına alındı.

e-nabiz-1676445634.jpg

Enkaz altından çıkartılarak hastanelere gönderilen kişilerin, yakınları ulaşmakta çok zoruk çekiyor. Bu nedenle, e-nabız uygulaması üzerinden fotoğrafla arama özelliği entegre edildi. Bu özellik sayesinde artık, vatandaşlarımızın yakınlarını daha kolay bir şekilde bulabilmesi sağlandı.

63ec801c133cee103f091900.jpg

YAZILIMI TÜBİTAK GELİŞTİRDİ

63ec7f2a4e3fe10df4bc250b.jpg

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yazılım, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, dijital sağlık platformu olan e-nabız’a fotoğrafla sorgulama özelliği getirildi.

E-nabız uygulamasına dahil edilen bu yeni özellik ile vatandaşlar artık, birinci ve ikinci derece akrabalarının fotoğraflarını sisteme yükleyerek hangi sağlık kuruluşunda olduğunu dair öğrenebilecek.

SORGULAMA EKRANI

E-nabız platformundaki yeni özelliği kullanabilmek için ilk olarak https://enabiz.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulama üzerinden e-nabız profiline erişim sağlanması gerekmektedir. Sayfada yer almakta olan ‘Doğal Afet Bilgilendirme’ alanına giriş yapılıp, ekranda yer alan ‘Doğal Afet Bilgilendirme Metni’ onaylanmalıdır onaylanma olmassa giriş olmaz onun için. Metin onaylandıktan sonra da deprem ile ilişkili birinci ve ikinci derece de yakınların (anne, baba, kardeş, çocuk, eş) yer aldığı kişi listesi sıralanacaktır. Her bir kişiye ait ‘Afet Bilgisi Sorgula’ alanına giriş yapılarak detay bilgiler görüntülenecek ve eğer sağlık durumuna dair bir bilgi var ise, sağlık kuruluşu bilgisi ve detay bilgiler anında görüntülenebilecek.

LİSTEDE YAKINLARIN İSMİ YER ALMIYORSA NE YAPILACAK?

E-nabız sistemin üzerinden yakınlara ait bilgiler yer almıyor ise; bilgilendirme uyarısı çıkan platformda, istenirse yakınının en son bulunduğu şehir seçilerek doğal afet nedeni ile ulaşılamayan yakına güncel bilgiler belirtilip, bu alana yakınının en çok 3 adet fotoğrafı yüklenebilecek. E-nabız sistemin üzerinden yüklenen fotoğraflar ile, sağlık tesisinde bulunan ve kimliği teşhis edilemeyen hasta fotoğrafları ile karşılaştırılarak, yapay zeka algoritması ile yapılan karşılaştırma sayesinde, eşleştirilen hastaya ait sağlık tesisi bilgisi, depremzede yakını ile paylaşılmış olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.