Fay Hattı Hangi İlleri Tehdit Ediyor?

Deprem felaketinin yaşanması ile birlikte tüm ülkede deprem korkusu ve endişe sardı. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için beklenen depremin korkusu daha çok kendini hissettiriyor.

Fay Hattı Hangi İlleri Tehdit Ediyor?

Yaşanan depremin ardından insanlar aktif fay hatların hangi illerden geçtiğini şimdiden araştırmaya başladı.

fay-hatti-haritasi-arastiriliyor-f-l6nk-1.jpg

Bulundukları bölgelerin güveli olup olmadığı ve aynı zamanda, yaşadıkları binaların güvenliği konusunda endişe duyanlar, depremlerin ardından birçok konu için araştırmalar yapmaya başladı.

oludeniz-fay-hatti-nereden-hangi-illerden-geciyor-oludeniz-kirigi-nerede.jpg

Açıklanan fay hattı haritasında, fay hattı üzerindeki kırk beş il olduğu söylendi

En çok merak edilen konular arasında biride fay hattı haritasının hangi illeri daha çok etkilediği araştırılan konu başlıkları arasında ilk sıralarda yerini aldı. İBB’ye bağlı olarak İstanbul Planlama Ajansı geçtiğimiz aylarda yayınladığı raporda en çok riskli ilçeleri söylemişti.

İBB RAPORUNA GÖRE İSTANBULDA’Kİ EN RİSKLİ İLÇELER

Geçtiğimiz aydan itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak İstanbul Planlama Ajansı, olası depreme karşı en riskli ilçelerin yer aldığı bir rapor yayınlamıştı.

İstanbul Planlama Ajans tarafından yayınlanan o rapora göre, Haliç ile Küçükçekmece Gölü arasındaki geniş bölge, sahil hattında Bakırköy'den başlayıp, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleriyle birlikte Bahçelievler, Güngören, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa ve Küçükçekmece ilçelerini geniş şekilde kapsayan bir alan deprem riski oluşturmakta.

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ İLLER AÇIKLANDI

AFAD tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye'deki Deprem Tehlike Haritası yenilendi. Bu kapsam sayesinde Türkiye’de birinci derece riskli iller arasında; İzmir başta olmak üzere, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay ve, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale vede Siirt yer almakta. İkinci dereceden riskli olan iller arasında; Tekirdağ olmak üzere, İstanbul 1 ve 2. Bölge, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum yer almakta.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.