Güney Kore’den 6G Adımları Atıldı, Hologram Görüşmeler Pek Yakında

Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte bir ilke daha imza atılmaya hazırlanılıyor. Ülkemizde henüz 5G hizmeti aktif halde olmadığından dolayı Güney Kore de 6G adımları şimdiden atılmaya başladı.

Güney Kore’den 6G Adımları Atıldı, Hologram Görüşmeler Pek Yakında

Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde 5G altyapı sistemleri ile birlikte ihaleye çıkmaya hazırlanırken, Güney Kore’den 6G için adımların atıldığına dair haberler gelmeye şimdiden başladı.

daha-5gyi-goremedik-guney-kore-2028de-6gye-gececek-49c72227.jpg

Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisine sahip olan Güney Kore de, 2022 yılında alınan 5G patentlerinin yüzde 25,9’una sahip durumda.

guney-kore-6gye-hazirlaniyor-hologram-gorusmeler-pek-yakinda-wlsg.jpg

Güney Kore de, 6G dünya pazarına ilk giriş yapan ülkelerinden biri olmak için ve bu sayede mevcut oranın yüzde otuza çıkartılması için çalışmalara hız verdi.

guney-kore-6gye-hazirlaniyor-holo-vvgy-1.jpg

Güney Kore de, önümüzdeki son on beş ve yirmi yıl içerisinde, mobil teknolojiler iletişim pazarında büyük paya sahip olacak.

TÜRKİYE 5G HAZIRLIĞIN İÇİNDE

Türkiye’de ise, 2023 yılın ilk çeyreğinde 5G altyapı ihalelerine çıkılacak. Yazılım süreci de, devam ediyor.

Türk Telekom ve Ericsson Türkiye ile iş birliğinde olduğu bilinmekte. Ericsson Çin Teknoloji Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Zhang Yongtao da, bu konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Zhang Yongtao, 6G’nin insanları sanal gerçeklikle bir araya getirecek olan adım olduğunu söyledi. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz holografik iletişimin, yani hologram telefon görüşmeleri bu sayede hayatımıza hızlı şekilde girmiş olacak.

2028 YILINDA 6G DAHA ÇOK YAYGINLAŞACAK

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dünya standartlarında bir teknoloji ve gelişmiş yazılım tabanlı mobil ağlar kullanılarak, mevcut alt yapı güçlendirilerek 2028 yılında 6G ağının başlatılacağı duyuruldu. Bu süreç içinde devletin yerel şirketleri 6G ağı için gerekli olan tüm malzeme, bileşen ve ekipmanı geliştirmesi için teşvik edeceği açıklandı.

Bu ağı ve süreci desteklemek için tedarik zincirlerin daha çok güçlendirilmesinin planlandığı belirtildi. Bu kapsamda, 6G fizibilite çalışmaları için toplam 500 milyon dolara yakın bir bütçeye sahip olan bir projenin devam ettiği söylendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.