İstanbul'da Simitçiler Kendi Zam Kararlarını Aldı

İstanbul'da 100 gram simit için resmi olarak halen 5 TL tarifesi sürdürülürken, bazı semtlerde simit tezgahlarda 7,5 TL olarak satılmaya başlandı.

İstanbul'da Simitçiler Kendi Zam Kararlarını Aldı

Öğrencinin, memurun ve işçinin sabah kahvaltılarında en sık tükettiği gıdalar arasında yer alan simit, İstanbul'da halen 5 TL fiyat ile satılmaya devam edilirken, bazı semtlerde 7,5 TL ile satıldığı görülmeye başlandı. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, İstanbul için halen 100 gram simidin5 TL olarak satılması gerektiğini belirtirken, 7,5 TL ile satış yapanlar konusunda ise bir zam kararı bulunmadığını maalesef bu kişilerin art niyetli olduğunu ekledi.

Simit Kasımda Zam Gelerek 5 TL Olmuştu

İstanbul'da 100 gramlık simit Kasım 2022'de zam gelmesi ile birlikte 3,5 TL yerine 5 TL olarak satılmaya başlanmıştı. Bugün ise enerjiye zam gelmemiş olsa da elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artış maliyetleri nedeniyle esnaf şikayetçi olurken, yeni yılla birlikte 5 TL olarak satılan simidi 7,5 TL olarak satmaya başladı.

Zam Kararı Açıklanmasa Da Esnaf Zam Yaptı

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir'e danışılması ile konu hakkında herhangi bir alınmış zam kararı bulunmadığını ifade etti. Başkan Özdemir, herhangi bir zam kararı alınmadığını fakat art niyetli insanlar nedeniyle simidin bu fiyatlara satıldığını, eğer bir zam kararı alınırsa, mutlaka kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ise Başkan Özdemir açıklamalarında; simit maliyetinin sadece 5 TL olduğunu ve simit ya da poğaçanın eski zamanlardaki gibi kar getirebilmesi için minimum 8 TL fiyata sahip olması gerektiğini ifade etmişti.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.