İstanbul’da Susuzluk Alarm Veriyor!

Barajlardaki su seviyesinin yüzde 30’a kadar düştüğü İstanbul’da susuzluk seviyesi alarm veriyor!

İstanbul’da Susuzluk Alarm Veriyor!

İstanbul’daki barajlarda yer alan su seviyesinin yüzde 30,55 seviyesine kadar düşmesi sonrasında uzmanlardan önemli uyarılar gelmeye başladı. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Hüseyin Toros, ‘’Yağışlı dönemin kaçırıldığını ifade ederek; bu şekilde devam ettiğinde tehlikeli günlerin gelmesinin yakın olduğunu’’ ifade etti.

Son 10 yılın en düşük yağış ortalamasına yaklaştıklarını ifade eden Toros; Marmara Bölgesi’nde düşüşe dikkat çekti! Özellikle 2022 yılının 12 ayında sadece 3 ayının normal yağışlı dönem olarak geçtiğini ifade eden Toros; bunun sonucunda da barajlarda yer alan doluluk ortalamasının da yüzde 30’a kadar düştüğünü vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Verilerine Göre Yağışlar Azalıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine baktığımız zaman yıl boyunca yağış miktarındaki düşüş gözler önüne seriliyor. 2023 yılında Marmara Bölgesi’nin yağışsız bir dönem geçirirken; bu durumun doğrudan barajlardaki su seviyesine olumsuz olarak etki ettiği de ifade ediliyor. Esasında bu durum İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine de yansıyor!

İSKİ verilerine bakıldığı zaman, 19 Ocak tarihi baz alındığında; İstanbul’daki barajların doluluk oranlarının yüzde 30,55 oranına kadar düştüğü belirtiliyor. Öte yandan barajlardaki su doluluk oranının Istrancalar'da yüzde 27,06 kadar düştüğü ifade ediliyor. Bu oranın ayrıca; Terkos'ta yüzde 36,66 olduğu ifade edilirken; Elmalı'da yüzde 27,5 civarında seyrettiği belirtiliyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.