Jens Stoltenberg, Putin Barışa Değil Yeni Saldırılara Hazırlanıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO karargahında gerçekleşen NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde önemli açıklama yaptı.

Jens Stoltenberg, Putin Barışa Değil Yeni Saldırılara Hazırlanıyor

Yapılacak toplantılarda ele alınacak konularla alakalı önemli bilgi vererek, “Başkan Putin'in barışa hazırlandığına dair hiçbir işaret görmüyoruz. Gördüğümüz tam tersi, daha çok savaşa, yeni taarruzlara, yeni saldırılara hazırlanıyor.”

jens-stoltenberg-yn9c-cover.jpg

Stoltenberg, depremlerle alakalı Türkiye'ye olan NATO desteğinin sürmesi gerektiğini bir kez daha söyledi.

3360604-810x458.jpg

Toplantılarda ele alınacak konularla alakalı bilgi veren Stoltenberg gelecek hafta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıl dönümü olduğunu vurgulayarak “Başkan Putin'in barışa hazırlandığına dair hiçbir işaret görmüyoruz.

134744.jpg

Gördüğümüz tam tersi, daha çok savaşa, yeni taarruzlara, yeni saldırılara hazırlanıyor. Dolayısıyla bu, NATO müttefiklerinin ve ortaklarının Ukrayna'ya daha çok destek vermesini daha önemli hale getiriyor. Bugün daha sonra Amerika önderliğindeki Ukrayna Temas Grubu’nda bir araya geleceğiz ve Ukrayna'ya artan destek için acil ihtiyaçları ele alacağız.”

nato-genel-sekreteri-stoltenberg-putinin-yeni-silahini-acikladi-1669673796-0456.jpg

YENİ UZUN VADELİ YÖNERGELERİ ELE ALACAĞIZ

Savunma Bakanları toplantısında, NATO’nun caydırıcılık ve savunmasını daha çok güçlendirmeye yönelik savunma planlaması için yeni uzun vadeli yönergelerin ele alınacağını söyleyen Stoltenberg, “Müttefikler ayrıca yeni savunma yatırım taahhüdünü ve savunmaya daha çok yatırım yapmaya devam etmemizi nasıl sağlayacaklarını tartışmaya başlayacaklar.

Kritik altyapının, özellikle deniz altı altyapısının, açık deniz altyapısının korunmasını ele alacağız. Çünkü bu deniz altı kablolarının, boru hatlarının savunmasız olduğunu ve kritik altyapıyı koruma çabalarımızı daha çok koordine etmemizin önemli olduğunu gördük.”

TÜRKİYE'YE DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRMEMİZ GEREKİYOR

Stoltenberg ayrıca Türkiye’de 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş da depremlerle alakalı olarak “Türkiye'de depremlerin neden olduğu korkunç bilanço hepimizi dehşete düşürdü.

NATO müttefikleri Türkiye'ye önemli destek sağlıyor. Bu desteğin devam etmesi ve dayanışma içinde olmamız ve Türkiye'ye desteğimizi sürdürmemiz gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.