Karadeniz Gazında Yeni Gelişmeler Elde Edildi

Sakarya gaz sahasında keşfi gerçekleştirilen doğal gazın kullanıma aktarılması için ana boru hattına bağlantı gerçekleştirecek 280 tonluk boyuta sahip gaz toplama ve dağıtım haznesinin yerleşimi gerçekleştirildi.

Karadeniz Gazında Yeni Gelişmeler Elde Edildi

Çepni adı verilen gaz toplama ve dağıtım haznesi için yerleşim 2.200 metre derinlikte deniz tabanında sağlandı.

Karadeniz sınırlarımızda bulunan doğalgazın ana boru hattına bağlanması için toplama haznesi görevi gerçekleştirecek Çepni isimli haznenin denize indirilmesi işlemi sağlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı konu hakkında yaptığı açıklamada; toplam 710 milyar metreküp gaz keşfi gerçekleştirilen sahada doğalgazın karaya ulaştırılması açısından çalışmalara devam edildiği ifade edildi.

280 ton ağırlığa sahip gaz toplama ve dağıtım haznesi “Çepni” gemi vasıtasıyla limana getirilirken, karada yapılan hazırlıklar sonrasında 170 kilometre açıkta Sakarya gaz sahasına götürüldü. Çepni takriben 5.5 metre yükseklik, 8,5 metre genişlik ve 18,2 metre uzunluktaki bir ekipman olarak, su altı robotları vasıtasıyla 23 saat gibi bir sürede deniz tabanına yerleştirildi.

Karadeniz Doğalgazı İçin Bakanlık Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ekipleri çalışmalarıyla birlikte karada ve denizde yapılan çalışmalarda 10 bin kişinin çalıştığı belirtildi. Sakarya Gaz Sahası Projesi için sona doğru yaklaşıldığı ifade edilirken, gazın ulusal sisteme bağlantı oluşturacağı Mart ayında gerçekleşecek bu işlem için çok az süre kaldığı ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı sonunda deniz altında yer alan en büyük ekipman olarak “Peçenek” isimli gaz toplama ve dağıtım haznesi denize indirilirken, bu ay ise “Çepni” isimli yine aynı büyüklükteki ikinci hazne başarıyla denizaltına yerleştirildi. Bugün Karadeniz'de deniz altında keşfedilmiş olan 710 milyar metreküp yani 1 trilyon dolar değerinde doğalgaz rezervi yer alıyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.