Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Öğrenci ve Velileri Sevindirecek İşte O Karar

Milli Eğitim Bakanlığı 6 Şubat tarihinde başlayacak olan ücretsiz yemek uygulamasının daha çok genişleyeceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Öğrenci ve Velileri Sevindirecek İşte O Karar

Kademeli olarak da okul öncesi çocuklardan başlayacak ücretsiz öğünler ilkokullar ve ortaokulları kapsayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, ücretsiz olarak yemekten 5 milyon öğrencinin faydalanması için çalışmaların tamamlandığı, "Ücretsiz olarak yemek uygulamasına, ağırlık okul öncesi eğitimde olacak şekilde başlanacak olup kademeli olarak da uygulamanın kapsamı ilköğretim ve ortaöğretimi kapsayacak şekilde genişletilecek."

yemek-lujg-cover.jpg

5 MİLYON ÖĞRENCİYİ KAPSAYACAK

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; 2022-2023 eğitim öğretim yılı 2'nci dönemi itibaren 5 milyon öğrenci için kademeli olarak da hayata geçirilecek ücretsiz yemek uygulamasına dair hazırlıkların tamamlandığı söylendi.

Eğitim öğretim yılın başında ücretsiz olarak yemekten faydalanan ve 1,5 milyon olan öğrenci sayısı, önce 1,8 milyona yükseldiğini, bu sayının ikinci dönemden itibaren 5 milyona çıkarılması için çalışmaların tamamlandığı söylendi.

KILAVUZ VALİLİKLERE GÖNDERİLDİ

"Ücretsiz olarak yemek uygulaması başlanması, ağırlık okul öncesi eğitimde olacak şekilde başlanacak ve kademeli olarak da uygulamanın kapsamı ilköğretim ve ortaöğretimi de kapsayacak şekilde genişletilecek olup. Ücretsiz yemek uygulaması ise usul ve esasların yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu, uygulanmak üzere 81 il Valiliklerine gönderildi. Resmi kurumlarda ve okul öncesi eğitime devam etmekte olan tüm çocuklarımıza haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilecek. Bu kapsamda 1 milyon 450 bin öğrenci, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak. Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrenciler günlük beslenme hizmetinden yararlandırılacak. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim alan ve yatılılık hizmetinden yararlanmayan gündüzlü tüm öğrencilerimize günlük bir öğün ücretsiz beslenme desteği verilmiş olacak."

Okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı olarak okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gerekli bütçe tahsisi yapıldığı, kendi mutfağında yemek hazırlanması mümkün olmayan okullar için beslenme hizmetinin sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınarak tedarik edilmesi sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.