Özel Sektör Çalışanlarını Yakından İlgilendiren Bir Gelişme Yaşandı

Özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiren bir gelişme daha yaşandı ve çalışanlara doğalgaz desteği adı altında ek olarak da toplam 1.000 lira ödeme yapılacağı söylendi.

Özel Sektör Çalışanlarını Yakından İlgilendiren Bir Gelişme Yaşandı

Özel sektör çalışanlarını ilgilendiren bir gelişme daha yaşandığı belirtilerek milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren çok önemli bir karar alındığı ifade edildi.

Bu doğrultuda çalışanlara doğalgaz desteği sağlandığı belirtilerek toplam 1000 lira doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen işçiler için detaylar paylaşıldı.

NAKİT YA DA KARTA YÜKLEME

Çalışanlara enerji yardımı yapılıyor. İşverenlerin çalışanlarına toplam 1000 liraya kadar yapacağı enerji yardımları, primden ve gelir vergisinden düşülebildiği belirtilerek yardım nakit ya da karta yükleme şeklinde olabildiği ifade edilerek 9 Kasım 2022 yılında itibaren 30 Haziran 2023 tarihine kadar çalışanların da mevcut ücretlerine ilave olarak yapılan aylık toplam 1000 lirayı geçmeyen ödeme ekleneceği bildirildi. Bununla birlikte gelir vergisi kesilmeyeceği belirtilerek ek ödemelerin toplam 1.000 lirayı geçmesi durumunda bu tutarı geçen kısım prime esas kazanca tabi olacağı duyuruldu.

VERGİDEN DÜŞÜLEBİLECEK

Bununla birlikte enerji yardımının sigortalıya nakden ödenmesi ve doğrudan elektrik, gaz şirketine ödenmesi arasında fark olmayacağı duyurularak her iki durumda enerji yardımı istisna kapsamında kabul edileceği vurgulandı.

Belli bir miktar da işçisinin doğal gaz kartına yükleyen, belli bir bölümü de elektrik harcamaları için de elden veren işveren, her ikisini de vergiden düşebilecek. Isınma desteği ile yemek desteği gibi aylıktan ayrı olarak verilmek zorunda olacak.

İşveren tarafından ısınma harici giderler için de, örneğin su faturası için ödeme yapılması durumunda, bu ödeme enerji yardımı kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek istisna olarak tutulmayacağı söylendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.