Prof. Dr. Görür’den Flaş Deprem Uyarısı! Önlemlerinizi Alın

Prof. Dr. Naci Görür, birinci derece deprem kuşağında olan İzmir ile alakalı çok önemli ikazlarda bulundu. Gerçek anlamda bir deprem kenti olduğunun bir kez daha vurgulayarak önemli açıklamada bulundu.

Prof. Dr.  Görür’den Flaş Deprem Uyarısı! Önlemlerinizi Alın

Profesör Dr Naci Görür, Çok az kentimizde bu kadar yoğun şekilde ve aktif olarak fay sistemi bulunmakta. Bunlar bugün olmazsa yarın veya öbür gün muhakkak deprem yaratabilir diyerek uyarıda bulundu.

163631840-73333333.jpg

İzmir gerçek anlamda büyük deprem kenti

kapak-182536.jpg

Prof. Dr. Naci Görür İzmir ile alakalı şu bilgileri verdi “İzmir’de endişemiz var. Canlı fay hatları var. Bugün olmasa günün birinde harekete geçip deprem olabilme ihtimali çok yüksek. Çevredeki deprem olmuş faylar tetikleyebilir. Tahminlerime göre bu fay İzmir depreminde çok yüklendi.

resim-2023-02-10-102955149-1676014204.jpg

Çevredeki diğer depremlerden stres geldiği andan itibaren yükleniyor. İzmir, bu kadar canlı fayla bölünmüş durumda. Fay tartışmasını bir yana bırakalım. İzmir gerçekten bir deprem kenti.

yeni-proje23-5-690x450.jpg

Çok az kentimizde bu kadar yoğun ve aktif olarak da fay sistemi bulunmakta. Burada bugün olmazsa yarın muhakkak deprem olabilir. Mikro belgeleme çalışması yapılarak İzmir depreme karşı daha çok dirençli hale getirilmesi gerekiyor.

Kaçak göçek olmadan yapılan binalar asla çökmez

Prof. Dr. Görür, tüm bu deprem olasılıklarına karşın da yönetmeliklere en uygun şekilde yapılan binaların hayat kurtaracağını bir kez daha buradan vurgulayarak, sözlerine şu şekilde devam etti: 1999 yılı sonrası yönetmeliklerine uygun bir şekilde yapılan kaçak göçek olmadan yapılmış binaların hiçbiri asla çökmez tehlikesi yaşamaz ve sizi kesinlikle öldürmez, deprem anında içinden sağ olarak çıkmanıza müsaade eder.

’99 yılı öncesindeki evimiz var ne yapacağız’ diyenlere buradan sesleniyorum, bir deprem anında bütün binalar çöker mantığı ise çok yanlış.

99 yılı depreminde Gölcük’te araştırma yapanlar arasındaydım. Gördüğüm tek şey şuydu, ayakta kalan binaların sayısı kadar da çökmüş bina sayısı bulunuyor. İzmir’deki belediyeyi ve üniversiteleri zorlayın Halk olarak da evlerinizi muhakkak muayene ettirin. Eğer vatandaşın parası yok ise devlet yardımcı olsun belediye bedava olarak bu hizmeti sunsun. Depremdeki davranışını görebilmek mümkün.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.