Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 'Deprem beklemiyorum çok güvenli' diyerek o bölgeleri tek tek açıkladı

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 'Deprem beklemiyorum çok güvenli' diyerek o bölgeleri tek tek açıkladı

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 'Deprem beklemiyorum çok güvenli' diyerek o bölgeleri tek tek açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ülke genelinde ve özellikle İstanbul'da vatandaşlar kenti terk etmeye çalışırken Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan çok önemli açıklama geldi. Deprem beklemediği il ve ilçeleri tek tek açıklayan Prof. Ercan, "Deprem beklemiyorum, çok güvenli" dedi. Prof. Ercan bazı bölgelerde yaşanması muhtemel depremlerin ise tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintileri yıkabileceğini vurguladı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabı üzerinden son derece önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de bazı bölgelerin depreme karşı güvenli olduğunu savunan Prof. Ercan, bazı bölgelerde ise olası depremlerin özellikle tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintilerde büyük hasarlar vereceğini söyledi.

Deprem tehdidi olmayan yerleri il il ilçe ilçe açıklayan Prof. Dr. Ercan "Deprem beklemiyorum, çok güvenli" ifadelerini kullandı. Prof Ercan'ın dikkat çeken açıklaması şöyle:

Diyarbakır deprem bakımından az çekincelidir. Bu güne kadar gördüğü en büyük deprem 1934'de M6,2'dir. Ancak Arap Kalkanı ucundaki Lice 1975'de M6,9 üretmiştir. Öteki ilçeler depremsizdir. Diyarbakır'da deprem beklemiyorum. Batman Arap Kalkanı güneyindedir. Deprem güvencelidir. Hiç depremi yoktur. Sıkıntı yok.

Gaziantep ilinde deprem üreten yerler; MÖ131’de M5,7, MS128’de M6,4 ile Nurdağı’dır.O yıldan beri M7,7’lik bir deprem üretimi olmamıştır. Gaziantep içi ile ilçeleri 3.derece deprem çekinceli olsa da, DAK, ÖDK ile BBK’nın (Bitlis Bindirme Kuşağı) ürettiği sarsım dalgaları etkiler.

İçel ili, Ecemiş ile Karaisalı kırıkları etkisindedir.Mersin,MS534’de 6,4,MS1532’de M5,7’i sınamıştır. İlçeleri 4.derece çekincelidir. Adana’da DAK,ÖDK, KDBK’da(Kıbrıs dalma batma kuşağında) olacak depremler özellikle tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintileri göçertebilir.

Bitlis ili ilçeleriyle 1.der. sarsım bölgesidir. Kavakbaşı, KAK, VAN, BBK(Bitlis Bindirme Kuşağı) depremlerinden etkilenir. Ahlat ile Tatvan, Bitlis içi M6,4’e kadar sarsıntıları çok uzun aralarla üretir. Dağlık kesimlerdeki yapılar güvenlidir.

Şanlıurfa Bozova ile Harran Kırıkları, ayrıca DAK ile ÖDK etkisindedir. Başkent odaklı M6,4’e kadar depremler 500 ile 1000 yılda bir olur. Tüm ilçeleriyle 3 ile 4. Derece deprem bölgesinde olup çok güvenlidir.

SİİRT ile ŞIRNAK illeri BBK(Bitlis Bindirme Kuşağı) etkisindedir. Hakkari le Van’daki depremlerle sarsılır. En büyük depremi Pervari’de 1884’de M6,1’dir. Güvenlidir. Bingöl 1.der. deprem bölgesidir. Karakoçan, KAK, DAK, BBK etkisindedir. Karlıova 20-30 yılda bir M5,5 ile M7,2 arası deprem üretebilir. Başken’t M6,9’a Yeşilbaşak M6,0’a dek sarsıntı üretebilir. KAK ile DAK’ın kavşağında olduğundan Türkiye’nin en çok sarsılır ilidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.