Seçim Sandık Sayısı 3'e Çıkabilir

2022'nin son aylarından itibaren AK Parti tarafından öne sürülen başörtüsü konusundaki anayasa değişikliği hakkında halen net sonuç elde edilemedi.

Seçim Sandık Sayısı 3'e Çıkabilir

Muhalefet bu konuda halen destek vermeyi kabul etmediği için AK Parti başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğini referanduma götürebilir. Bu durumda 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile birlikte vatandaş seçim günü 3 sandık ile karşılaşabilir.

Cumhur İttifakı bünyesinde yer alan AK Parti ve MHP gibi ana partiler iki ortak olarak başörtüsüne güvence getirebilmek ve aile kurumunu güçlendirebilmek amacıyla bir anayasa değişikliği teklifi oluşturdu. Teklifin TBMM’de görüşülmesi açısından takvim konusunda da strateji belirlendi. Teklif önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak.

AK Parti Uzlaşma Yolu Bulamıyor

AK Parti kurmayları başörtüsü güvencesi ve aile kurumunu güçlendirme amacıyla hazırlanan anayasa değişikliği teklifi konusunda diğer parti temsilcileri ile görüşmeye çalışırken, uzlaşma yolunu sağlayamıyor. Bilhassa muhalefet partisi temsilcileri uzlaşma için AK Parti'den gelen randevulara yanıt vermeyerek veya ret yanıtı vererek tavırlarını ortaya koyuyor.

Muhalefet partisi temsilcilerinin ve liderlerinin ortaya koymuş olduğu uzlaşmaya yanaşmama tavrının anayasa değişikliği için anayasa komisyonunda gerçekleştirilecek görüşmelerde de daha net bir şekilde görülmesi bekleniyor. Hatta 6'lı masa geçtiğimiz günlerde bu konuda kendilerine ait yeni bir teklif getireceklerini de ifade etmişti.

Referandum İçin Ek Sandık Gelebilir

AK Parti tarafından getirilen teklif veya 6'lı masanın çıkaracağı yeni teklifin yasalaşması için öncelikle mecliste anayasa değişikliği teklifi verilebilmesi açısından 200 imza elde edilmesi gerekiyor. Anayasa değişikliği teklifi açısından muhalefet 175 milletvekili sayısına sahip olurken, HDP’nin desteği alınarak teklif verilmesi ihtimali bulunuyor.

Muhalefet cephesine karşılık olarak Cumhur İttifakı cephesinde de anayasa değişikliğinin gerçekleştirilmesi konusunda destek bulunamadığı için referanduma gitme ihtimali yer alıyor. Bu çerçevede referandum kararı alınması ile birlikte seçmen 2023 yılında yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi, Milletvekili seçimi ve anayasa değişikliği oylaması açısından üç farklı sandıkta oy kullanabilir.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.