Soğan Ekmek Yiyerek Memur Zammını Protesto Ettiler

2023 Ocak ayı ile birlikte memurlara yüzde 30 zam yapılmasını protesto etmek amacıyla Birlik Sağlık-Sen üyeleri bir günlük iş bırakma eylemi yaparken, İzmir'de cadde ortasında soğan ekmek yiyerek bu durumu protesto ettiler.

Soğan Ekmek Yiyerek Memur Zammını Protesto Ettiler

Birlik Sağlık Sen üyelerinin İzmir'de bir araya gelmesi ile birlikte bir günlük iş bırakma eylemi yapılırken, Ocak ayında memurlara verilen %30 zam protesto edildi. Sendika üyeleri memurların giderek fakirleşmeye devam ettiğini belirtirken, cadde ortasında kırdıkları soğanı ekmek arasına ekleyerek ve sokakta hep birlikte yiyerek protesto gösterisi yaptı.

Sendikalardan Memur Zammı Protestosu Açıklaması

Yapılan protestolar hakkında Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkan Yardımcısı ve Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol bir açıklama gerçekleştirdi. Başkan Doğruyol, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının Aralık ayı için %1,18 olduğunu, fakat bağımsız araştırma şirketlerine göre bu rakamın %5,18 olduğunu ifade etti. Doğruyol, arada %4,5 gibi bir fark bulunduğunu ve enflasyon rakamlarıyla ilgili halen kafa karışıklığının devam ettiğini açıkladı.

Zamlar Büyük Zarara Neden Oluyor

Enflasyon rakamlarındaki farklılık ve devlet tarafından açıklanan enflasyonun bağımsız araştırmalara göre düşük olarak görülmesi, sendikalara göre memur maaş zammının da düşük olarak açıklanmasına neden oluyor. Bu nedenle Ocak ayından itibaren memur ve emekliye yapılan %25 zam ve ardından eklenen %5 ile ortaya çıkan %30 rakamının memurun alım gücünü her geçen gün daha da düşürdüğü üzerinde duruluyor. Sendikalar memur maaş zamlarının da tıpkı asgari ücrete yapılan zam gibi en az %55 oranıyla yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.