Sözleşmelilere Kadro Düzenlemesinde Sona Geliniyor!

Sözleşmeli olarak çalışanlara kadro düzenlemesinin artık sona gelindiği ifade ediliyor. Sözleşmelilere kadro düzenlemesine dair görüşmelerin Meclis’te görüşülmeye başlandığı belirtildi!

Sözleşmelilere Kadro Düzenlemesinde Sona Geliniyor!

Çok sayıda çalışanın merakla beklediği Devlet Memurları Kanunu Teklifi ve Sözleşmelilerin Kadroya Geçişine İmkan Sağlayacak Olan Düzenleme’ye yönelik olarak görüşmelerin Meclis Genel Kurulunda başladığı ifade edildi. Kamu sektöründe görev alan toplam 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören düzenlemenin şekillenmesine yönelik olarak mecliste yoğun bir çalışmanın yaşandığı biliniyor. Yapılan düzenlemede kadroya geçenlere 1 yıllık sürede tayin hakkı da verileceği ifade ediliyor.

Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesine Genel Kurul’da başlanırken; tayin hakkı gibi konuların da gündeme geldiği ifade ediliyor. Öte yandan sözleşmeli olarak çalışanlara kadroya geçiş başvurusu için bir aylık bir sürenin tanınacağı belirtiliyor. Bununla birlikte sözleşmelilerin kadroya geçmesiyle birlikte; görevde yükselme ve tayin gibi tüm hakları da bulunacak!

KPSS Şartı Getiriliyor!

Yapılacak olan düzenlemenin ayrıntılarına baktığımız zaman mahalli idarelere KPSS şartının getirilmesi de yer alıyor. Yasal düzenleme tamamlandıktan sonra yerel idarelerde görev alacakların KPSS’ye girmiş olmaları şartı aranacak. Yine vekil ebeler, hemşirelerle vekil imamların da düzenleme dahilinde yer aldıkları ifade ediliyor. Bununla birlikte yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki süreçte sözleşmeli olarak görev alanların 3 yıllık sürenin sonunda kadroya geçecekleri belirtiliyor.

İlgili Haberler
Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.