Türkiye'den İsveç'e Son Uyarı: Kur'an Yakma Eylemi Dünyada İnfiale Neden Olur!

Türkiye'den İsveç'e Son Uyarı: Kur'an Yakma Eylemi Dünyada İnfiale Neden Olur!

Türkiye'den İsveç'e Son Uyarı: Kur'an Yakma Eylemi Dünyada İnfiale Neden Olur!

İsveç’in, aşırı sağcı siyasetçi liderlerinden olan Rasmus Paludan'ın, Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakma eylemine verdiği izin sonrasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'e tepki gösterdi. Çavuşoğlu tarafından yapılan uyarıda; Türkiye saati ile 16-17 civarında bu tür aşağılık bir eylemin yapılacağının söylendiği, umdukları üzere o saate kadar İsveç makamlarının buna fırsat vermekten vazgeçeceği, çünkü aksi takdirde bu olayın tüm dünyada infial yaratacağı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirirken, İsveç'in aşırı sağcı ve ırkçı Sıkı Yönetim Partisi Lideri Rasmus Paludan'ın Stockholm Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakma eylemine izin vermesine de sert bir tepki gösterdi. Bakın Çavuşoğlu, haberleri duydukları andan itibaren gerekli girişimleri gerçekleştirdiklerini ve dün İsveç Ankara Büyükelçisini Bakanlığa çağırarak uyarı yaptıklarını belirtti. Fakat yine de Stockholm Büyükelçisi’nin İsveç Dışişleri Bakanı ile de dorudan görüşme yaptığını ekleyen Bakan Çavuşoğlu, düşüncelerini aktararak, buna fikir özgürlüğü yani düşünce özgürlüğü denilemeyeceğini de belirttiğini ifade etti.

Eylem Tüm Dünyada İnfial Yaratabilir

Çavuşoğlu, İsveç'in başka bir kitap değil de Kur'an-ı Kerim ve İslam düşmanlığı konusunda hemen ifade ve düşünce özgürlüğüne sarıldığına dikkat çekerken, düşünce özgürlüğünün nefret ve ırkçılık olarak kabul edilemeyeceğini belirtti. Ayrıca yaşanan bu durumun İsveç Yasaları, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da aykırı olduğunu eklerken, tüm uyarılara rağmen böyle bir izin verildiğini ve eğer bu eylem yapılırsa, tüm dünyada infial yaratacağını ifade etti.

Daha Önce Neler Yaşanmıştı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak Başkent Stockholm’de yapılan çirkin eylemin sonrasında İslam düşmanlığı ile bilinen Rasmus Paludan sahneye çıkarken, Türkiye Stockholm Büyükelçiliği yönünde Kur'an-ı Kerim yakma isteğini duyurduğunda, talebine İsveç yetkilileri izin vermişti. Yaşananlar sonrasında Türkiye harekete geçerek, İsveç Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström ile Dışişleri Bakanlığı'nda görüşürken, Türkiye Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakma izni verilmesine kınama yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.