Uzaya Gidecek Türkler Belirlendi! Cumhurbaşkanı Erdoğan İsimleri Açıklayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gidecek adayların belirlendiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakında açıklama yapacağını ifade etti.

Uzaya Gidecek Türkler Belirlendi! Cumhurbaşkanı Erdoğan İsimleri Açıklayacak

Türkiye'nin uzay programı için yapılan ilk çalışmalar sonrasında Türkiye genelinde alınan başvurular ile uzaya gidecek Türklerin seçilmesi için de çalışmalar yapılmıştı. Çalışmalarda seçim aşamasının sonuna gelinirken, konu hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklama gerçekleştirdi. Bakan Varank uzaya gidecek Türk vatandaşlarının belirlendiğini ve listenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını ilan etti.

Varank, yakın tarihte Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderileceğini ve bu sayede bilimsel deneyler ile bu arkadaşın çalışmalara katılacağını belirtti. Bakan Varank, Türk uzay yolcularının seçimi açısından Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile ciddi çalışmalar yapıldığını ve hem uzay hem de havacılık alanlarında ciddi psikolojik testlerin beraber gerçekleştirildiğini ifade etti.

Adaylar Belirlendi

Bakan Varank, adayların aslında belirlenmiş olduğunu ve şu an kendisinin açıklama yapmayacağını yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adayların bilgilerini kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonuna giderek, Ay Yıldızlı Türk Bayrağı’nı Uluslararası Uzay İstasyonunda temsil edeceğini ekledi.

Uzaya gidecek Türk vatandaşları için ilk 30 aday belirlemesi 36 bin kişi arasından gerçekleştirilirken, 10 kadın ve 20 erkek daha önce Ankara NASA tarafından lisans verilmiş hekimler sayesinde testlere tabi tutulmuştu. Adayların Kasım ayının başında belirlenmesi beklenirken, açıklamalar bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.