Yeni E-Ticaret Kanunu İle Tekelleşme Azalacak

E-ticaret sektöründe son günlerde en çok konuşulan konular arasında 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe giren E-Ticaret Kanunu değişikliği bulunuyor.

Yeni E-Ticaret Kanunu İle Tekelleşme Azalacak

Kanun içerisinde lisans ücreti, pazarlama, lojistik, reklam ve diğer kısıtlamalar ile ilgili maddeler yer alırken, özellikle bu maddelerin e-ticaretteki tekelleşme sıkıntısını azaltacağı ifade ediliyor.

E-Ticaret Kanunu içerisinde yapılan değişiklikler konusunda konuşan birçok uzman, yeni yasanın sektördeki birçok noktayı değiştireceğini ifade ediyor. Özellikle yeni yasa ile birlikte popüler pazar yerlerinde ki maliyet baskısı çok daha arttığı için bu pazar yerlerini terk ederek, kendi sayfalarını kurmak isteyecek birçok firma olacağından bahsediliyor.

E-Ticarete Yönelim Artıyor

Sektör farkı olmadan herkes ticaret yaparken ve elektronik ticarete yönelmeye devam ederken, insanlar da alışverişlerini daha fazla e-ticaretten yapmayı tercih ediyor. Bugün şirketler ve KOBİ'ler açısından e-ticarette yaklaşık 500 bin firma yer alırken, bu firmaların neredeyse %90'ından fazlası online pazar yerlerini kullanıyor. Son yapılan E-Ticaret Yasası düzenlemeleri de bu pazar yerlerindeki rekabet ve tekelleşmeyi önlemeyi amaçlarken, güçlerini kısmen kaybetmesine neden olabilir.

E-Ticaret'teki Tekelleşme Giderek Azalacak

Yasal düzenleme online pazar yerlerinde ekstra vergi, ceza ve reklam kısıtlamaları artışları ortaya çıkarabilecek. Artan bu maliyetler nedeniyle satışlara daha fazla baskı uygulanırken, birçok satıcının online pazar yerlerinde yaşadığı bu sıkıntılardan dolayı tekelleşmeyi kırarak, kendi sayfalarını ve kendi e-ticaret markalarını oluşturmayı başarabileceği ifade ediliyor.

Son dönemlerde özellikle online pazar yerlerindeki artan maliyetlerin komisyon oranlarına da yansıdığı ifade ediliyor. Artan komisyon, tüketicilerin de e-ticarette alışveriş yaparken daha fazla zorlanmasına neden olurken, yeni doğacak pazar yerleri ve e-ticaret sayfalarının bu anlamda tüketici için de büyük bir avantaj oluşturabileceği düşünülüyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.