Yumurta Ve Et Daha Fazla, İnek Sütü Daha Az Tüketilmeye Başlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayında elde ettiği verileri yayınlarken, geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla tavuk yumurtası ve tavuk eti tüketildiğini, daha az inek sütü elde edildiğini açıkladı.

Yumurta Ve Et Daha Fazla, İnek Sütü Daha Az Tüketilmeye Başlandı

Enflasyon rakamlarındaki yüksek oranlar, yükselen fiyatlar ve gelir sıkıntıları gibi birçok nokta insanların gıda tüketimi alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu konuda düzenli şekilde enflasyon rakamlarını açıklayan ve araştırma çalışmaları yapan TÜİK, Kasım 2022 rakamlarını da açıklarken, ilgi çekici verirler elde edildi.

2022 Kasım ayında kümes hayvancılığı üretimi ile süt ve süt ürünleri üretim istatistikleri incelendiğinde, bir önceki seneye göre tavuk yumurtası ve tavuk eti tüketiminde artış olduğu görüldü. Özellikle et stoklarının karşılanabilmesi için Türkiye genelinde birçok çiftçi tarafından süt ineklerinin kesimi gerçekleştirilirken, süt üretiminin de azalmasına neden oldu.

Fiyatlar Artsa Da Tavuk Daha Popüler

Tavuk eti fiyatı son bir sene içerisinde en çok artan gıda fiyatları arasında yer alsa da et fiyatlarının çok daha yüksek noktalara ulaşmış olması, Türk halkının tavuk etini daha fazla tercih etmesini sağlıyor. Protein anlamında değerli ve sağlıklı bir gıda olduğu kabul edilen yumurta açısından da tüketim artış gösteriyor.

Asgari ücret veya memur maaşları ile özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar, kasaplık et tüketimini azaltırken, tavuk eti ve yumurta tüketimini arttırıyor. Bunun yanında temel ihtiyaç olarak özellikle çocukların beslenmesi için gereken mecburi sütün tüketilmesi dışında birçok ev süt almayı da tercih etmediği için süt tüketimi ve üretimi de azalıyor.

Ekonomi Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.