İşçinin bordroda maaşını düşük gösterene hapis cezası, çalışana da tazminat hakkı

SGK'a düşük bildiren işverenlere verilen cezalar belli oldu. SGK bildirgesi kayıtlarının sorgulanmasıyla yapılan incelemeler hatalı bildirim yapan çalışan ve işverene yaptırımlar var..

GÜNDEM 09.09.2021 - 11:53 09.09.2021 - 11:53 TV Haberlerim

İşçisinin ücretini Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na düşük bildiren işverenler, kurum memurları tarafından mercek altına alındı. Yapılan incelemelerde bazı işletmelerin düşük bordro düzenlediği görülürken, asgari ücret vermemek için kanuna uygun hareket etmedikleri tespit edildi.

SGK, fazla mesai alacaklarını da asgari ücretin içine katan ve asgari ücretteki artış tutarını elden alanlara para cezası ile 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıyor. Kanunda yer alan maddelere göre bordrosu usulsüz şekilde düşük gösterilen işçi de haklı fesih hakkını kullanarak işverenden tazminat talep edebiliyor.

sgk1-1

Prim Kaçıranlar Tespit Ediliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, bordro üzerinden prim kaçırılmasını kayıt dışılık olarak tanımıyor. Son dönemde 1 ay çalışan bir işçinin bordroda 15 gün çalışmış gösterilmesi ve ücretin düşük gösterilerek prim kaçırılması gibi durumlar yayınlık kazandı. SGK yetkilileri bu tür kayıt dışı uygulamalara göz açtırmazken, emekli aylıkları da prime esas kazançlar üzerinden hesaplanıyor.

Bazı işçilerin maaşları yüksek olsa bile, düşük prim ödemek amacıyla işverenler bordroları düşük gösteriyor. Öte yandan emekli aylığının düşük olmaması için alınan maaş ile bordronun aynı olması çok önem taşıyor. Prim gün sayısı yeterli olmayan kişilerin, doğum, askerlik borçlanmasında yüksek prim ödemesi de emekli aylığını yükseltiyor.

sgk2-1

Haklı Fesih Sebebi Olarak Gösterilebilir

Ayrıca birden fazla yerde çalışanların kazancı toplama göre belirleniyor. Dolayısıyla işverenin bordroda ücreti düşük gösterip aradaki farkı elden ödemesi halinde çalışan düşük emekli aylığı almak zorunda kalıyor. Yargıtay bu konuda önemli bir karara imza atarak gelirin bordroda düşük gösterilmesinin çalışan için haklı fesih sebebi oluşturacağına hükmetti.

Bu sayede haklı fesih yapan işçi, kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir. Bazı işverenlerin bordroda işçinin gerçek ücretini göstermediği biliniyor. Bordroda ücretin düşük gösterilmesi aynı zamanda vergi kaçırılması anlamına geldiği için işverenlere 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@