Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2021 Başvurusu ve Şartları

Kira yardımı alınması ile kira ödemelerinde zorluk yaşayan kişiler kiralarını daha rahat öder. Maddi durumu iyi olmayan ve kira öderken güçlük çeken vatandaşlara verilir.

Yaşam 12.09.2021 - 20:54 12.09.2021 - 20:54 TV Haberlerim

Kira yardımının asıl amacı evsiz olan vatandaşların barınma yardımını karşılamasına destek olmak. Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyenler e-devlet üzerinden veya bulundukların ilçelerin kaymakamlığına giderek başvur yapar. Kaymakamlıklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte çalışır. Kira yardımının verileceği kişilere bu vakıflar aracılığı ile ulaşılır. Kira yardımı Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilir.

Kira Yardımı Alma Şartları Neler?

Kira yardım desteğini almak için ilk şart, kira desteği başvurusu yapan kişinin kaldığı hane gelirlerinin belirlenen bir rakamın altında olması ve kira yardım parasına muhtaç olması gerek. Kira yardımı alabilmek için bu şartın dışında başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerek. Ayrıca sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaşını alan bir kişiye de kira yardımı verilmez. Hane geliri belirli bir miktarın üstünde olanlara verilmez. 

kira-yardimi

Hangi Kurumlar Kira Yardımı Yapar?

Kira yardımı veren kurumlar arasında bakanlık veya devlet kurumlarının yanında özel vakıf ve dernekler tarafından ekonomik olarak zor durumda olan kişilere kira desteği verilir.

Kira yardımı veren kurumlar aşağıdaki gibidir;

  •  Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ,
  •  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ,
  • Belediyeler ,
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ,
  •  Sivil toplum kuruluşları ,
  •  Özel vakıf ve dernekler,
  • .Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler,
  • Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslar.

Kira Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Kira yardımları için başvurular e-Devlet üzerinden alınır. Sisteme giriş yapan kişiler “Hak sahipleri ailelere kira yardımı yapılması” yazan bölümden başvurularını tamamlar. Bu ekrandan kişiler hakkında gereken yerlerin doldurulması gerekir. Daha sonra işlemi uygulayarak başvur formu gönderilir.

Yetkili kişiler tarafından başvurunun değerlendirilmesi ve onaylanması beklenir. Bu belgenin eksiksiz ve net bir şekilde doldurulması gerekir. Ekrandaki formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Başvuruların ardından kurum tarafından inceleme yapılır ve onay verilen kişiler kira yardımı alabilir.

kira-yardimi-sartlari-1

Kira Yardımı Miktarı Ne Kadar?

Kira yardımı miktarı her sene ve şehre göre değişmektedir. Kira yardımı almak isteyen bir kişi öncelikle bulunduğu ilçenin kaymakamlığının bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor. Kira yardımı miktarı illere göre değişkenlik gösterir. Her ilin kendi şehir yönetimine göre kira fiyatları değişkenlik gösterir.

Verilen kira yardımı aidat ücretlerini kapsamamaktadır. Aidat ücreti binanın ve kişinin kendi sorumluluğundadır. Bazı büyük şehirlerde kira yardım parası 960 TL'ye kadar çıkar. 2021 yılı kira yardım bedelleri henüz net olarak açıklanmadı. Bu fiyatların takibi e-devlet üzerinden yapılabilir. Aynı zamanda bu kira yardımı Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile yapıldığı için bakanlığın internet sitesi üzerinden de takip edilebilir.

Kaymakamlık yardım parası için başvuruda bulunacak vatandaşlar başvurularını şahsen kaymakamlığa gidilerek  gerçekleştirir. Öncelikle kendi kaymakamlıklarına gider sonrasında vatandaşlar orada yer alan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ulaşmaları gerekir. Yardımların dağıtımı dayanışma vakıflar üzerinden de yapılır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@