Maddi durumu kötü olan vatandaşlara Devletten aylık 960 TL kira yardımı

Maddi durumu yetersiz olup kirasını ödemekte zorlanan vatandaşlar için devlet kira yardımı parası veriyor. Kira yardımı alabilmek için hangi şartları taşımak gerekir? Devlet kira yardımı parası ...

Ekonomi Haberleri 10.09.2021 - 20:23 10.09.2021 - 20:23 TV Haberlerim

Dar gelirli olan vatandaşlar için devletin yardımları devam ediyor. Sosyal devlet anlayışını benimseyen kurumlardan yapılan maddi yardımlar arasında kira yardımı da yer alıyor. Devlet kira yardımı parası alabilmek için mutlaka aile hane gelirinin belirli bir miktarın altında olması gerekiyor. Kira yardımı ayrıca SGK’dan emekli, dul, yetim ve ölüm aylığı alan kişilere verilmiyor. Kaymakamlıktan başvuru yapılarak alınabilen kira yardımı hakkında merak edilen tüm detaylar dar gelirli vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

T.C. sosyal devlet kapsamında sunduğu maddi yardımlar arasında kira yardımı öne çıkıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na aktarılan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması istenen yardımlar ile dar gelirli vatandaşlara destek sağlanıyor. Maddi durumu iyi olmayan ve kira öderken güçlük çeken vatandaşlara verilen kira yardımı 2021 yılında da başvuru sahiplerine veriliyor.

kira-yardimi-nasil-alinir

Devlet Kira Yardımı Başvuru Şartları Neler?

Kira yardımı desteği alabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Kira desteği başvurusu yapan kişinin kaldığı hane gelirlerinin belirlenen rakamın altında olması ve kira yardım parasına muhtaç olması şarttır. Kira yardımı alabilmek için bu şartların dışında başvuru yapan kişinin SGK’dan emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı almaması gerekiyor. Aylık aldığı tespit edilen kişilerin başvurusu reddedilir. Ayrıca sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaş alan kişilere de kira yardımı verilmez.

kira-yardimi-sartlari

Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile kaymakamlıkların ortak çalışmasıyla ihtiyaç sahiplerine kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı başvuruları kaymakamlıklardan veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz senelerde kira yardım parası büyük şehirlerde 960 TL olarak belirlendi. Ancak 2021 yılı kira yardım bedelleri net olarak açıklanmadı.

İhityaç sahiplerine yapılan devlet kira yardımı, illere göre değişiklik göstermektedir. Bulunduğunuz yerin güncel kira yardımını öğrenebilmek için bağlı olduğunuz kaymakamlığı yada sosyal yardımlaşma vakfını arayarak net bilgi alabilirsini. Kira yardım sürecinde sizden aile gelir belgesi istenecektir. Aile gelir belgesini de bağlı olduğunuz kurumdan kolay bir şekilde alabilirsiniz. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@