SGK Karşılıksız Olarak 9436 TL Para Dağıtıyor! Sadece Başvurmak Yeterli! Hem İzin Hem de Para!

Hem izin hem para almak isteyenlere müjde! 10 bin TL karşılıksız para dağıtımları başladı. Ödeme almak isteyenler ne yapmalı ? İşte tüm detaylar…

Ekonomi Haberleri 22.09.2021 - 19:22 22.09.2021 - 19:22 TV Haberlerim

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan kadınların anne adayı olmaya karar verdikleri anda yanlarında olmaya devam ediyor. Çalışan kadınların hamilelik sürecinde iş durumlarının nasıl etkileneceği ve nasıl hareket edecekleri konusunda bazı tereddütler yaşansa da bir çok çalışan kadının bilmediği bazı hakları var. Devlet çalıştığı sırada hamilelik sürecine giren anne olduktan sonra da izin hakkı hakkı tanıyor. Ayrıca izin hakkını kullanan anneler izinle beraberinde para ödemesi alabiliyor.

Devlet Güvencesi

Bu kapsamda annelik sürecinin ilk zamanlarında çalışan kadınların hem izne ayrılması hemde paralarının ödenmesi devlet tarafından güvence altına alınmış durumda. Bazı durumlarda işlerini kaybetmemek korkusu ile çalışan kadınlar annelik duygusunu yaşama süreçlerini ya vazgeçiyor ya da erteliyor.

1ef7a0ecc88b7ad20b9afd936abe38d9

Çalışan Kadınlara Doğum İzni

Çalışan kadınlar, çalışma hayatları boyunca birçok sıkıntı ile karşılaşırken anne olmak istemeleri halinde işlerinde olma korkusu ile anne adayı olma süreçlerinde izin dahi kullanmak istemiyorlar. Ancak devlet çalışan ve anne olmak isteyen kadınlara bir çok sosyal hak tanımakta. Doğum sonrası izin bunlardan sadece bir tanesi.

turk-lirasi-ticaret-yapilamaz-hale-geldi-501830-5

Devlet Doğum Parası Veriyor

Kadınların iş hayatında daha fazla yer bulması ve istihdamda kendilerini gösterebilmeleri için devler sosyal haklar kapsamında doğum yapan kadınlar izinin yanı sıra 9.436 TL ödeme yapıyor. Sosyal güvenlik yasasına göre hamile kalan kadınlara 8 hafta doğum izni verilirken, doğumdan sonra ise yarım gün çalışma hakkı tanınmış durumda.

Ayrıca doğumdan sonrası için de izin hakkını kullanmak isteyen anneler doğum sonrası 8 hafta daha izne ayrılabiliniyor. Böylece çalışan anne adayları 8 doğum öncesi 8 doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta izin hakkına sahip. Ayrıca asgari ücretle sigortalı çalışan kadınlar doğum parası olarak 9.904 lira ödeme alabiliyor. Bu tutar doğum sonrası Ziraat Bankası aracılığı ile annelere ödeniyor.

Yorumlar (1)