SGK’lılar Dikkat! Sigorta Primleriyle İlgili Bu Detayları Kaçırmayın!

Türkiye’de milyonlarca çalışanı ilgilendiren sigorta primleri önemli detaylar içeriyor.

GÜNDEM 21.10.2021 - 19:13 21.10.2021 - 19:14 TV Haberlerim

Kısa çalışma ödeneği, emeklilikte yaşa takılanlar, kıdem tazminatı hesaplaması gibi pek çok konuda çalışanların dikkat etmesi gereken hususlar bulunuyor. Sigorta uzmanları, emeklilik ve SGK primleri hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı…

Sigorta primlerinin kısa çalışma ödeneğinde yatırılıp yatırılmayacağı merak konusu oldu. Kısa çalışma ödeneğinde çalışanın sigorta primleri devlet veya işveren tarafından yatırılmaz. Fakat işverenin kısa çalışma ödeneğinin üzerine tamamladığı maaş kadar çalışanın sigorta primlerini yatırma zorunluluğu vardır. Bu koşullara uymayan işverenler için işçilerin yasal hakkını araması gerekiyor.

images-1

Kıdem Tazminatı Hesaplamasında Önemli Detay

İşçinin en önemli alacaklarından biri olan kıdem tazminatı hakkıyla ilgili pek çok farklı soru soruluyor. Uzmanlar her tam yıl için 30 günlük brüt ücret kadar kıdem tazminatı alma hakkı olduğunu belirtiyor. Aylık brüt maaş, ikramiye, prim, yol ve yakacak yardımı gibi tüm ücretleri kapsayan giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanıyor.

Daha sonra bu rakam çalışılan yıl ile çarpılarak kıdem tazminatı toplamına ulaşılıyor. Kanuna göre kıdem tazminatının tavan ücreti bulunuyor. Güncel hesaplamalara göre kıdem tazminatı her tam yıl için 8 bin 284 lirayı geçemiyor.

2621240_810x458

Fazla Ödenen Sigorta Primleri Geri Alınır Mı?

Emeklilik şartlarını sağladığı halde yaş sınırına takılan sigortalıların fazladan ödenen sigorta primlerini iade alıp alamayacağı merak ediliyor. Fakat SGK’dan prim iadesinin de belirli şartları bulunuyor. Birden fazla sigortalı işte çalışanlar ve yüksek maaşlı çalışanların SGK tarafından tavan ücretin aşılması halinde prim iadesi hakkı gündeme geliyor. Fakat emekli maaşı çalışanın mevcut prim gün sayısı üzerinden hesaplandığı için, bu koşullar altında prim iadesi almak mümkün değildir.

Yetim Aylığı Alanlar Dikkat

Kız çocuklarının SGK’dan aldıkları yetim aylığı konusunda bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Kanuna göre kız çocukları evleninceye, çalışmaya başlayıncaya ve kendi çalışması sonucu emekli aylığı alana kadar yetim aylığı almaya devam eder. Bu yüzden çalışmaya başlayan kız çocukları için yetim aylığı kesilir.

resized_28ff4-98f973bbshutterstock_1449930071

Yorumlar