Yaşlı ve Engelli Aylıklarına Zam! En Az 991 Lira Olacak! Hesaplamalar Yapıldı!

Yaşlı ve engelli aylığı alan vatandaşların dikkatine. Ocak ayında alıkların ne kadar olacağı belli oldu.

GÜNDEM 14.10.2021 - 21:45 14.10.2021 - 21:45 TV Haberlerim

2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına verilen yaşlı aylığı birçok yalnız yaşayan vatandaşa ilaç oluyor. Çalışamayacak durumda ve muhtaç olan yaşlı vatandaşların başvurabildiği aylık, geliri olmayan veya çok az olan yaşlılar için bir nebze de olsa yüz güldürüyor.

Asgari Ücrete Gelen Zam Yansıyacak

Sosyal Hizmetler Kanununa göre; harçlık almayan, yurt içi ve yurt dışı fark etmeksizin sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkı olmayan, uzun vadeli sigorta seçeneklerine tabi olacak şekilde çalışmayan, aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle bağlanan yaşlılık aylığı, asgari ücretin aylık net tutarının 3’te 1’i oranında bağlanıyor. Bu kanun kapsamında şu anda yaşlılık aylığı net asgari ücretin üçte biri olarak belirlenmiş durumda.

bireysel_ihtiyac_kredisi

Devletin sosyal hak olarak tanımladığı yaşlılık aylığının yanı sıra engelli aylığı da engelli vatandaşlara bağlanmaya devam ediliyor. TC kimlik numarası bulunan kimlik belgesi ile başvuruların yapılabildiği maaş için başvuru formunu doldurmak yeterli oluyor. 4 çeşit olarak verilen aylıkları şu şekilde;

Engelli Aylıkları Neler?

●     Yüzde 40 yüzde 69 arası engelli aylığı,

●     Yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı,

●     18 yaş altı engelli aylığı

●     Silikozis aylığı

devletten-annelere-600tl-para

Silikozis aylığı başvuruları artık yapılamamakla beraber, silikozis aylığı almaktayken vefat eden vatandaşların yakınlarının devreden silikozis aylığı başvuruları kabul edilmektedir. Bu aylıklar sosyal devlet olma kapsamında verilirken, aynı zamanda 6 ayda bir asgari ücretin net tutarına ve enflasyon oranına göre arttırılmaktadır. Ocak ayından gelecek zamlarla beraber engelli ve yaşlı aylıklarının net tutarlarının şu şekilde olması bekleniyor:

Zamlı Aylıklar

●     Engel oranı yüzde 70 ile yüzde 100 arasında olanlar 991,69 TL,

●     Engel oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında olanlar 661,13 TL

●     18 yaş altı engelli aylığı 661,13 TL

●     Yaşlılık aylığı 828 TL

Yorumlar