Yüksek Konut Kredisi Faizlerine Devlet Müdahalesi! Konut Kredilerine Faiz İndirimi Geldi

Konut kredilerinde milyonları ilgilendiren gelişme! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müjdeyi verdi. Konut kredisi kullanmak isteyenlere devlet desteği yakından takip ediliyor.

Ekonomi Haberleri 14.09.2021 - 10:14 14.09.2021 - 10:18 TV Haberlerim

Bankalar ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut kredisi kampanyaları düzenlemekte. Geçmişten beri devam eden kampanyalarda son zamanlarda kredi faiz oranları bir hayli yükseldi. Konut kredisi kullanan vatandaşlar da geri ödemekte pandemi koşullarının etkisiyle de zorlanmaya başladı. Tam da bu noktada devlet vatandaşın yardımına yetişti.

Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma adımları sonrası büyük bir hızla tırmanışa geçen kredi faiz oranları vatandaşları zor duruma soktu. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında kamu bankalarının uygulamaya başladığı normal hayata destek kredi paketi ile en dip sevileyelirinden birine ulaşan kredi faizleri, ardından gelişen olaylar ve yapılan müdahaleler ile büyük bir ivme ile yükselişe geçti.

konut-faizleri

Kentsel Dönüşüm İçin de Geçerli

Yaşanan bu yükselişin ardından ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar bu hayallerini bir süre ertelemek zorunda kalmıştı. Bu süreçte devletten destek müjdesi bekleyen vatandaşa o haber nihayet geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüksek  konut kredisi faiz oranlarına 4 puanlık faiz indirimi uygulayacak. Milyonları yakından ilgilendiren karar kentsel dönüşümün darbe almaması için alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evini kentsel dönüşüme vermek isteyen vatandaşlarında yüksek kredi faizi oranlarından etkilenmemesini amaçlıyor.

konut-faizlerinde-dusus

200 Bin TL 10 Yıl Vade

Bakanlık tarafından yayımlanan liste ile, 6306 sayılı kanun kapsamında riskli durumda bulunan yapılar tespit edilecek. Yapı sahiplerinin bankalardan kullanacağı kredilere de 400 baz puan yani 4 puanlık faiz indirimi uygulanacak. 200 bin TL üst limit ile verilecek kredilerin vadesi ise 10 yıl olacak.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yüzünü güldüren bu haber ile riskli yapılardan taşınmak isteyenler de rahat bir nefes aldı. Bu kapsamda Vakıfbank kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranı A sınıfı konutlarda 0.96 seviyesine çekildi. B sınıfı konutlar için ise faiz oranı yüzde bir, standart konutlar için yüzde 1,04 olarak belirlendi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@